10/23/2014

"Zostań, jeśli kochasz" Gayle Forman


,,Jeśli zostanę" jest moim pierwszym spotkaniem z Gayle Forman i myślę, że nie ostatnim.
Historia ukazana w książce jest wyjątkowa i niewiarygodna. Zmusza do refleksji i przemyśleń, a także do wzruszeń. Po przeczytaniu tej pozycji zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy zwolnić choć na chwilę i zastanowić się nad kruchością życia. Powieść opowiada o ogromnej tragedii, tragedii która dotknęła wspaniałą, kochającą się rodzinę. Pomimo cierpienia które tu znajdziemy, jest to również bardzo dobra i ciepła historia. Mia trwa w dziwnym zawieszeniu pomiędzy życiem, a śmiercią i to do niej należy decyzja, zostać tu na ziemi, czy odejść do rodziny, którą już straciła. Nie sposób zaprzeczyć, że ta książka coś w sobie ma.
Fabuła powieści jest świetnie skonstruowana. Składają się na nią momenty ze szpitala, w którym znajduje się główna bohaterka Mia, oraz na te momenty z jej wspomnień, z życia które wiodła przed wypadkiem. Tę powieść czyta się przyjemnie, jednak może nieco zaskakiwać przedstawiony w niej obraz rodziny bez skazy. Jednak sądzę, że przez to autorka chciała bardziej podkreślić stratę, jaką poniosła Mia i jak trudne przez to jest podjęcie przez nią decyzji o dalszym życiu lub śmierci.
Mimo opinii, że książka jest dla młodzieży, postanowiłam ją przeczytać i nie żałuję. Mnie osobiście ta lektura poruszyła. Na jej podstawie powstał także film.
Jeśli nie szukacie czegoś trzymającego w napięciu, a raczej czegoś spokojnego, a zarazem wywołującego wiele emocji, sięgnijcie po tę książkę.

CYTATY "ZOSTAŃ JEŚLI KOCHASZ":

,,Uświadamiam sobie nagle, że umieranie jest proste. To życie jest trudne."

,,Czasem człowiek dokonuje w życiu wyboru, a czasem to wybór stwarza człowieka."

,,Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz."

,,Co Ci mam powiedzieć. Miłość to dziwka."

,,To nie zależy od doktorów. Nie zależy od nieobecnych aniołów. Nie zależy nawet od Boga, który jeśli istnieje, nie przebywa akurat w okolicy. To zależy ode mnie."

,,Ludzie wierzą w to, w co chcę wierzyć."

,,To prawda, nie zawsze ma się wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz pogrzeb, ale czasami można wybrać swoją śmierć."

,,Po prostu myślę, że z pogrzebami jest podobnie jak z samą śmiercią. Można mieć własnie życzenia, własne plany, ale ostatecznie nie masz na nic wpływu."

,,I założę się, że będzie silniejszym człowiekiem z powodu tego, co dzisiaj straci. Mam wrażenie, że kiedy się przeżyje coś takiego, człowiek staje się trochę niezwyciężony."

,,Wiem - przyznał cicho. Ale ja ciągle tu jestem. I wciąż kocham cię jak szalony."

,,Przypomniało mi się, co radziła mama, kiedy ogarniała mnie nieśmiałość: "Udawaj, aż uwierzysz.""

,,W szpitalu leży pełno chorych, którym przetacza się do żył różne zwiążki chemiczne, albo przechodzących różnie operacie - wszystko po to, aby mogli zostać, a przecież niektórzy mimo to umierają."

,,Muzyka zawsze będzie częścią mojego życia."

,,Pamiętać znaczyłoby tracić go wciąż na nowo, więc nie jestem pewna, czy mogłabym to znieść."

,,Nie bój się. Kobiety potrafią znieść najorszy ból. Sama się przekonasz pewnego dnia."

,,To niesprawiedliwe. Jeśli jedno z nas powinno ocaleć, jeśli jedno powinno otrzymać sznasę na dalsze życie. To właśnie on."

2 komentarze:

 1. Czytałam dawno temu, świetna książka. I wtedy miała lepszy tytuł. I okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy11/22/2016

  Właśnie skończyłam czytać "Zostań, jeśli kochasz", która niesamowicie mnie zaskoczyła :) Obecnie pochłaniam drugą część, która jest tak wciągająca i szokująca, że nie da się jej odłożyć ani na sekundę!
  Zapraszam do przeczytania mojej opinii na temat tej książki, oraz na recenzję "Wróć, jeśli pamiętasz", która pojawi się na dniach :)
  www.filolog-niedoskonaly.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń