10/20/2015

"Dziewczyna, która kochała Toma Gordona" Stephen KingCzy któreś z was, zastanawiało się kiedykolwiek, jak to jest zabłądzić w lesie? Nie na jeden dzień, lecz na kilkanaście. Jak to jest tracić nadzieję, że kiedykolwiek się z niego wydostaniesz. Co wtedy utrzymywałoby cię przy życiu? Sprawa jest znacznie poważniejsza, gdy zgubą jest dziecko.
Ta powieść Stephen'a Kinga jest o lęku i zagubieniu, o tym, jak łatwo jest stracić zdrowy rozsądek i bać się czegoś, czego istnienia do końca nie możemy być pewni, szczególnie gdy mamy do czynienia z dziecięcą wyobraźnią.

Główna bohaterka zmaga się ze strachem, samotnością, a chyba przede wszystkim z lękiem przed nieznanym, a jednocześnie jest ukazana, jako dziewczynka odważna, wytrwała i nie tracąca nadziei do samego końca.
Autor bardzo obrazowo przedstawił kilkanaście dni z życia Trishy w lesie. Jej bogata wyobraźnia, przyprawia ją o paraliżujący lęk, z którym musi zmagać się sama, szczególnie gdy zapada zmrok. Żaden czytelnik do samego końca nie ma pewności, czy to rzeczywistość, że potwór podąża śladem Trishy. To co trzyma bohaterkę przy życiu, to radio, dzięki któremu może słuchać relacji z meczu Red Sox - jej ulubionej drużyny, a zarazem kibicować (a nawet rozmawiać) swojemu idolowi Tomowi Gordonowi.

Stephen King jak zwykle potrafi wprowadzić czytelnika, w klimat grozy. Z prostej fabuły o zagubionej dziewczynce tworzy thriller. Nie jest to jednak typowo przerażający horror w stylu Kinga. Dlatego dorosły czytelnik niekoniecznie się tego wystraszy, ale na pewno będzie z zapartym tchem śledził trudne przeżycia bohaterki powieści.
Ta książka na pewno pomoże zrozumieć rodzicom strach dzieci przed przeróżnymi, czającymi się wszędzie potworami.
Ja na pewno polecam!

CYTATY "DZIEWCZYNA, KTÓRA KOCHAŁA TOMA GORDONA":

,,Jest taka chwila, w której, zdani sami na siebie ludzie przestają żyć, a starają się zaledwie przeżyć."

,,Świat to potwór zębaty, gotów gryźć, gdy tylko zechce."

,,Każdego można pokonać, ale nie można dopuścić do sytuacji, w której człowiek pokonuje sam siebie."

,,Nie chcę wierzyć w Boga, który świadomie stwarza złych ludzi, tylko po to, żeby potem smażyli się w piekle, które również stworzył."

,,Ludzie, których sobie wyobrażasz, potrafią tak doskonale słuchać."

,,Oszczędzaj tchu - powiedział chłodny głos. - Nie ma sensu modlić się do Niesłyszalnego."


2 komentarze:

  1. A tego dzieła Kinga nie czytałam. Ale na pewno nadrobię, na pewno!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie mogę się przełamać aby zapoznać się z książkami tego autora :)

    OdpowiedzUsuń